Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Medal Tolerancji dla prof. W.Bartoszewskiego

W piątek 9 czerwca o godz.10.00 w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku profesor Władysław Bartoszewski odebrał  z rąk profesor Barbary Kudryckiej „Medal Tolerancji”.

 Podczas uroczystości profesor Władysław Bartoszewsk wygłosił wykład  „Teoria i praktyka polityki zagranicznej".

Gość po spotkaniu podpisywał swoje wspomnienia "Warto być przyzwoitym",.

Medal Tolerancji przyznawany jest przez Fundację im. Ludwika Zamenhofa przede wszystkim za zrozumienie i poszanowanie odmienności kulturowej, narodowej, płciowej czy religijnej. Jego jedynym dotąd laureatem jest papież Jan Paweł II, którego uhonorowano w 1999 roku, a medal był jednym z darów, które otrzymał w czasie spotkania z wiernymi w Drohiczynie.

"Język, który zainicjował Zamenhof, miał pomagać w zrozumieniu między ludźmi, bo odmienność nie rozumiana budzi niechęć, jeżeli nie nienawiść" - tak kapituła nagrody uzasadniała wtedy potrzebę przyznawania Medalu Tolerancji przez środowisko esperantystów. Potem jednak przez kilka lat nie znaleziono kandydatów do wyróżnienia medalem. W styczniu fundacja w czasie posiedzenia w Białymstoku uznała, że wyróżni Światową Organizację Ruchu Skautowego oraz profesora Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych. Medal Tolerancji wykonał białostocki artysta plastyk Dymitr Grozdew. Na awersie umieścił dwie dłonie trzymające gałązkę oraz napis "tolerancja". Na rewersie - podobiznę Zamenhofa i Pałac Branickich.  W kapitule medalu zasiadają przedstawiciele organizacji esperanckich, władz miejskich Białegostoku i województwa podlaskiego.

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 r. Jest nie tylko uznanym dyplomatą, ale też cenionym historykiem, pisarzem i publicystą. W latach 1940-1941 był więźniem Auschwitz, potem oficerem Armii Krajowej, współtwórcą Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Po wojnie był dwukrotnie więziony (1946-1948 i 1949-1954). W latach 1990-1995 był ambasadorem Polski w Austrii, następnie szefem MSZ, a potem wykładowcą historii Polski na uniwersytetach niemieckich. Ponownie ministrem spraw zagranicznych był w latach 2000-2001. Jest badaczem dziejów AK, prasy konspiracyjnej, eksterminacji Polaków i Żydów.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook